Mi smo neformalna grupa i Udruženje “Bezbednost mladih na internetu”!
Kao neformalna grupa delujemo od 2016. godine. Većinski smo srednjoškolci a našu bazu čine i 20 volontera i to sa teritorije: Inđije, Rume, Sremskih Karlovaca, Sombora, Beograda, Užica, i Stare Pazove. Neki od naših najznačajnihih projekata su i “Bezbedan tinejdžer” i ” Život počinje offline (ili možda ne?)”. Naša misija je da edukujemo mlade o bezbednom i savesnom korišćenju interneta.
Naša osnovna zamisao je da organizujemo “Dan bezbednosti na internetu” u Inđiji. Tokom ovog događaja, održaćemo edukativnu radionicu na temu bezbednosti na internetu, kao i takmičenje koje će testirati znanje učesnika o ovoj važnoj temi.
Inicijativa će se odvijati u Inđiji i okolnim mestima. Naš tim će zajedno sa lokalnim školama, Opštinom i ostalim preduzećima koja dele naše ciljeve, raditi na realizaciji ovog projekta.
Projekat “Bezbednost mladih na internetu” sprovodićemo tokom avgusta, septembra i oktobra meseca. Plan je da avgust i septembar iskoristimo za temeljnu pripremu i detaljno planiranje, kako bismo u oktobru mogli uspešno da sprovedemo edukativne radionice i takmičenje.
Radionice i takmičenje planiramo da održimo u oktobru, gde ćemo edukovati mlade i decu iz Inđije i okolnih mesta. Za realizaciju ovog projekta, osim našeg tima, uključićemo i donosioca odluka i druge relevantne aktere iz Inđije.
Ideja je da jedan dan u oktobru posvetimo predavanju o bezbednom korišćenju interneta, nakon čega će se održati takmičenje. Tri učesnika sa najvišim rezultatima osvojiće simbolične nagrade kao priznanje za trud i zalaganje. Takođe, analizom rezultata ostalih učesnika, dobićemo uvid u to koliko je potrebno dodatno delovati i šta treba unaprediti u budućim inicijativama, ne samo u Inđiji već i u ostatku Srema. Na taj način ćemo poboljšati naše aktivnosti i povećati znanje mladih o bezbednom korišćenju interneta.
Očekujemo da mladi u našoj okolini imaju povećanu svest o bezbednom korišćenju interneta na duže staze, da ih edukujemo i dobijemo rezultate koliko je potrebno da inicijative ubudući sprovodimo u Inđiji i koliko su mladi upoznati sa pojmovima bezbednosti i digitalne pismenosti.
Smatramo da su rezultati projekta korisni kako nama tako i drugim relativnim institucijama, ne samo u Inđiji već i na Regionalnom nivou.
Ovaj projekat je finasiran uz podršku Ministarstva turizma i omladine kroz program nacionalnog volontiranja “Mladi su zakon 2024” i projekta “Šta nam teško” koji Mladi istraživači Srbije sprovode u saradnji sa Pokretom gorana Vojvodine, Centrom za građansko delovanje, GM Optimistom i Timom 42.