Mi smo iz “Naselja Tolerancije”!
Naša neformalna grupa je nastala pre 5 godina kada smo se okupili oko zajedničkih ideala i želje da doprinesemo našoj lokalnoj zajednici kroz umetnost. Osnovali smo je kao grupa mladih ljudi iz Beograda koji dele uverenje o važnosti solidarnosti, tolerancije, različitosti i slobode izražavanja. Naši članovi dolaze iz različitih umetničkih i akademskih pozadina, uključujući slikare, pisce, studente umetnosti, aktiviste i entuzijaste za urbanu umetnost. Svi smo posvećeni ideji da umetnost može biti moćno sredstvo za društvenu promenu i unapređenje zajednice. Naš ŠNT projekat “Naselje Tolerancije” imao je za cilj kreiranje murala na stambenoj zgradi u naselju Topolice. Mural je osmišljen da simbolizuje vrednosti zajedništva, tolerancije i ekološke svesti. Ovaj naziv odražava našu viziju kreiranja idealnog mesta za življenje u kome se promovišu mir, sloga, ekološka svest, i zajedništvo kroz umetničke izraze koji kombinuju književnost i slikarstvo. Naša ideja je da kreiramo mural na stambenoj zgradi u naselju Topolice čiji će tematski okvir biti razmišljanje o idealnom naselju, mirnodopskom mestu za življenje, druženje i društveno delovanje. Ovaj mural će posedovati istovremene i jednako dominante karakteristike verbalnog i vizuelnog dela i isticati igru, zdrav život, ekološku svest, slogu, otvorenost i druželjubivost nasuprot nehumanim društvenim problemima sa kojima se svakodnevno susrećemo.
Realizovane aktivnosti uključivale su organizovanje kreativnih radionica sa stanovnicima naselja kako bismo zajednički osmislili dizajn murala. Zatim smo, uz podršku lokalne zajednice, realizovali oslikavanje murala na fasadi stambene zgrade.
Uključenost zajednice bila je visoka – stanari zgrade i lokalna omladina su aktivno učestvovali u radionicama, a tokom samog procesa oslikavanja murala, mnogi su se uključili, dajući doprinos projektu.
Rad u timu bio je odličan, sa jasnom podelom zadataka i međusobnom podrškom. Najpozitivniji primer timskog rada bio je zajedničko osmišljavanje finalnog dizajna murala, gde su svi članovi dali svoje ideje i doprineli konačnom rešenju.
Kroz realizaciju projekta unapredili smo veštine komunikacije, timskog rada i rešavanja problema. Takođe, stekli smo iskustvo u upravljanju finansijama, pisanju projekata, organizaciji radionica, kao i u kreiranju materijala za društvene mreže i promociji projekta.
Ovaj projekat je finasiran uz podršku Ministarstva turizma i omladine kroz program nacionalnog volontiranja “Mladi su zakon 2024” i projekta “Šta nam teško” koji Mladi istraživači Srbije sprovode u saradnji sa Pokretom gorana Vojvodine, Centrom za građansko delovanje, GM Optimistom i Timom 42.